Vymáhání pohledávek

Každý z nás už nejspíše v životě potřeboval pomoc při vymáhání pohledávky. Jistě znáte ze svého okolí situaci, dost možná se stala i Vám osobně, kdy si někdo přijde půjčit nějakou věc, nebo dokonce vypůjčit peníze s ujištěním, že do konce týdne či měsíce věc nebo peníze vrátí. Když však má dojít na vrácení, dotyčný se Vám vyhýbá, přestane Vás na ulici zdravit a tváří se, jako by se nic nestalo. Pokud se jedná o nepotřebné věci minimální hodnoty, například si sousedka půjčí kilo mouky, nebo za příbuzného zaplatíte zanedbatelný dluh v restauraci, často nad tím mávnete rukou. Ztracená důvěra je horší ztrátou. Co však dělat, když půjčená věc je velké finanční, umělecké či citové hodnoty? Co dělat, když vypůjčené peníze jsou v řádech desítek tisíc korun, které jsou pro Váš rozpočet nepostradatelné? Dlužník se přitom tváří, jako by o ničem nevěděl a na Vaše žádosti o vrácení věci či peněz Vám dokonce mnohdy tvrdí, že od Vás nic nedostal.

Možností, kterou rozhodně nemůžeme doporučit, je pokusit se svého práva domoci násilím nebo pohrůžkou násilí.Celá věc může totiž skončit Vaším obviněním z trestného činu a následným uložením trestu, někdy i nepodmíněného trestu odnětí svobody. Navíc se na Vás dlužník může tzv. hojit za bolestné, ušlý zisk, poničené věci a ztížení společenského uplatnění. Nakonec se tedy může stát, že se Vám půjčená věc či vypůjčené peníze nevrátí, zatímco Vy uhradíte dlužníkovi výrazně více, než kolik je reálná hodnota dluhu, nehledě na trestní stíhání a jeho možné následky. 

Alternativou, která přece jen skýtá větší šance na úspěch, je obrátit se na nás a nechat nás, abychom místo Vás celou věc vyřešili. Správou a vymáháním pohledávek se zabýváme již řadu let a našimi klienty jsou jak drobní věřitelé s jednotlivými pohledávkami, tak velké společnosti s tisíci až desítkami tisíc pohledávek ročně. Pro všechny klienty zajišťujeme jak inkasní, tak i soudní vymáhání pohledávek. O co se jedná? V rámci inkasní fáze vymáhání se snažíme různými legálními způsoby přimět dlužníky k uhrazení dluhu, ať již jednorázově, nebo prostřednictvím splátek, aniž by došlo k podání žaloby k soudu. Tady většinou hledáme cesty za použití norem zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku. Soudní fáze nadchází až v okamžiku, kdy si dlužník nedal říct a není již jiná možnost, jak se s ním dohodnout. V této fázi zajišťujeme celý proces vymáhání od podání žaloby, až po podání návrhu na exekuci a spolupráci s pověřenými exekutory na soudním vymáhání. Náš postup se v tomto bodě řídí především zákonem č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád nebo zákon č. 120/2001 Sb., exekuční řád.

Jakkoliv máme s inkasním i soudním vymáháním dlouhodobé zkušenosti, věříme, že je nejlepší problémům předcházet. Proto pokud budete chtít někomu půjčit peníze, nebo někomu ručit za splnění pohledávky, obraťte se raději předem na nás. Vysvětlíme Vám možná úskalí Vašeho postavení a minimalizujeme možná rizika spojená s takovými úkony. Pokud již jste v postavení věřitele, dlužník se nemá k vrácení dluhu a Vy máte pocit, že už s vymáháním pohledávky potřebujete pomoci, tak jste u nás správně. Nejen v otázkách vymáhání pohledávek jsme Vám kdykoliv k dispozici a těšíme se na budoucí spolupráci.

Kancelář Plzeň

Vlastina 602/23, 323 00 Plzeň

T: +420 377 519 999

M: +420 777 706 540

Pobočka Praha

Panská 895/6, 110 00 Praha 1

T: +420 270 006 260

Fakturační údaje

Advokátní kancelář  Volopich, Tomšíček & spol., s.r.o.

Vlastina 602/23, 323 00 Plzeň

Zapsaná v Obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Plzni Oddíl C, vložka 29293

IČO: 02476649

DIČ: CZ02476649

Copyright © 2023 LSIT.cz